اندروید نوگت

مروری بر اندروید نوگت : جدیدها و مهم ها

بعد از اینکه نسخه بتای اندروید نوگت در دسترس قرار گرفته بود حال این نسخه از اندروید به صورت رسمی معرفی شده است.محبوبترین سیستم عامل همراه دنیا دچار تغییرات مهمی شده اس که مهم ترین آنها در زمینه های بهینه سازی باتری ، رابط کاربرب و امنیب می باشد.

اما متاسفانه خبر بد این است که این آپدیت به این زودی برای گوشیهای غیر از نکسوس عرضه نمی شود به همین علت تصمیم گرفتیم به بررسی مزایا و معایب اندروید نوگت بر روی گوشی نکسوس ۶P بپردازیم پس ما باشید.

پروژه های JIT و Vulkan

یکی از اولین ویژگی هایی که در نوگت به چشم می خورد۷۲  اموجی جدیدی می باشد که گوگل در این نسخه معرفی کرده است.اما به نظر می رسد گول قابلیت های جالب تری در اندروید نوگت گذاشته ، یعنی کمپایلر JIT (مخفف Just In Time).

گرچه JIT یک انتنخاب اجباری در چند سال قبل بود امام با به روی کار آمدن AR و همراه آوردن کامپایلر جدید AOT (مخفف Ahead Of Time) دست گوگل باز تر شده است.

تصویر گوشی دارای اندروید نوگت

گوگل در اندروید نوگت از کامپایلر JIT استفاده کرده است.JIT باعث می شود که سرعت اجرای نرم افزارها افزایش یابد. همچنین باعث کاهش مصرف استفاده نرم افزار از RAM و حتی حافظه می شود. که این عملکرد برای گوشی هایی که از مقدار رم و حافظه کمی برخوردار هستند یک عملکرد حیاتی محسوب می شود.

به خاطر تاثیر پلاسیو ( نوعی تلقین که در آن فرد سعی می کند در آن تلقین خوب شدن و بهبود یافتن از مریضی را به خود می دهد) در نگاه اول کمی تمایل به خوب بودن نوگت از مارشمالو داشتیم ولی فکر کنم نیازی به تلقین نبود و با آپگرید شدن کمتر از یک دقیقه ای برتر بودن خود را اثبات کرد. این در حالی است که آپگرید مارشمالو بیش از دو دقیق طول می کشید.

اندروید نوگت اولین نسخه از سیستم عامل اندروید است که به صورت رسمی از رابط برنامه نویسی Volkan ساپورت می کند. که معنای اجرای راح تر و بهتر گیم ها منجر می شود. باید منتظر بود و دید که بازی سازان با استفاده از این قابلیت چه گیم هایی را خواهند ساخت. برای اینکه بتوانید این ویژگی را امتحان کنید بد نیست Need For Speed No Limit را بازی کنید.

سرانجام ، پروژه Svelte توسط اندروید نوگت معرفی شد. که مهمترین عملکرد آن بهینه سازی زمینه است. یعنی باعث عملکرد بهتر حافظه و ظرفیت باتری می شود

قابلیت Doze و دیتا سیور

دوز نام قابلیتی است که سعی دارد مصرف باتری دستگاه را کاهش دهد. با کمک این ویژگی زمانی که گوشی توسط فرد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و وی در حال حرکت است، دستگاه با انجام فرآیندهایی همانند اجرای الگوهایی خاص  مصرف باتری را کاهش می‌دهد و کنترل می‌کند. این بدان معنا است زمانی که گوشی در جیب شما قرار دارد،‌ مصرف باتری آن کاملا کنترل شده است.

اندروید نوگت

یکی دیگر از ویژگی های نوگت که از سودمندی کمتری از دوز دارد قابلیت ذخیره کننده داده است.همان طور که از نام آن پیداست این عملکرد باعث محدود کردن مصرف داده شما می شود. و از نرم افزارهایی که از حجم اینترنت شما به نوعی بدون اجاز شما می خواهند استفاده کنند جلوگیری می کند.

از این رو نرم افزارها فقط هنگامی که به یک WiFi وصل می شوید آپدیت می شوند.

عملکرد چند کاره محقق شد

بالاخره اندروید نوگت چاره ای برای یک مشکل قدیمی اسمارت فون ها اندیشیده است.این قابلیت به کاربر اجازه می دهد دو نرم افزار را در کنار هم اجرا کند. گرچه بسیاری از نرم افزارها این قابلیت را ساپورت نمی کنند.

اندروید نوگت

مسلما این قابلیت در تبلت ها بسیار موثر خواهد بود  ولی احتمالابرای گوشی های با صفحه نمایش کوچک کاربرد زیادی نخواهد داشت.

در کنار این قابلیت گوگل در اندروید نوگت از Quick switch  هم رونمایی کرده است که با با دو بار لمس ویچر نرم افزار می توانید بین دو نرم افزار بچرخید.

نوتیفیکیشن‌ عالی مثل همیشه

یکی از بهترین وجوه اندروید نوگت در نحوه نمایش نویفیکیشن های نهفته است.گوگل در این قسمت از اندروید تغییرات اساسی را انجام داده که به بهبود آن کمک کرده است.

اندروید نوگت

یکی از مهمترین این تغییرات جمع کردن نوتیفیکیشن های مشابه در یک کارت می باشد که همین باعث نظم گرفتن آنها می شود.کنترل نویفیکیشن ها نیز براحتی صورت می گیرد. فقط با نگه داشتن نوتیفیکشین می وتوانید آن را در حالت میوت قرار دهید.

حال وقتی نوتیفیکیشنی دریافت می کنید نیازی به باز کردن نرم افزار نیست بلکه به راحتی می توانید در همان جا جواب آن را به صورت مستقیم دهید.

رابط قابل تنظیم

همان طور که گفتیم اندروید نوگت سعی کرده که همه جنبه ها را بهبود ببخشد. اولین و مهمترین آنها قابلیت چیدن و حذف کردن توسط کاربر در قسمت تنظیمات سریع است.

تنظیم تصویر زمینه جداگانه برای صفحه اصلی و لاک اسکرین هم می تواند از تجربه های جالب با اندروید ۷ حساب بیاید. در قسمت تنظیمات سریع همچنین شاهد یک دکمه همبرگر (دکمه منوی که دارای سه خط افقی بر روی هم است) خواهید بود که برای جستجو بین منوها موثر خواهد بود.

نتیجه گیری و انتظارات : حقیقتی تلخ

اندروید نوگت

اندروید راه طول و درازی را طی کرده است و اکنون نوگت جدیدترین محصول این خانواده محسوب می شود که پیشترفت های زیاد را نسبت به نسخه های قبل کرده است. در امنیت ، نوتیفیکیشن ، رابط کاربر ، عملکرد باتری و خیلی قابلیت دیگر که در مجموع اندروید نوگت را به یک محصول عالی و هیجان انگیز تبدیل می کند.

اما بعضی چیزها هستند که فکر کنم هر فردی را آزده خاطر کند.تا آخر ماه آگوست همه ی کاربران نکسوس این آپدیت را دریافت می کنند اما جمع عظیمی از کاربران اندروید باید بیشتر منتظر بمانند. که این یک نقص بزرگ محسوب می شود.

 

منبع

 

 
دیدگاهتان را بنویسید