در آینده ای نزدیک باطری ها از آب تولید خواهند شد

تقریبا امروزه تمامی باطری هایی که میشناسیم از جنس لیتیم بوده که هم خطرات زیادی دارند و هم عمر چندانی نمیکنند. هم اکنون پروژه های تحقیقاتی زیادی برای حل این مشکل به راه افتاده اند و البته به خاطر هزینه های بالای چنین پروژه هایی هنوز نتایج واقع گرایانه ای به دست نیامده است.

با این حال فعالیتها در این زمینه ادامه دارد و به نتایج جالبی هم رسیده اند. محققان دانشگاه هاروارد به ساخت نوعی از باطری دست یافته اند که بسیار کم خطرتر است و عمر بیشتری نسبت به باطری های لیتیومی دارد. باطری های جدید که جریانی نام دارند ، بر اثر برخورد ملکول های آب به یکدیگر در محیط با  ۷ph  انرژی تولید میکنند و عمری ۱۰ ساله دارند. این واقعا یک پیشرفت بزرگ در زمینه تولید باطری به حساب می آید.

البته این نخستین بار نیست که چنین باطری های تولید میشوند. بلکه با انجام تغییراتی هم هزینه کلی کار را کاهش داده اند و هم ظرفیت باطری ها افزایش یافته است و به نوعی به یک محصول قابل تولید تبدیل شده است.

باطری های جریانی جایگزین مناسبی برای نوع لیتیومی خواهند بود. البته فعلا کاربرد این باطری ها بیشتر در صنایع بزرگ خواهد بود اما همین پیشرفت نشان میدهد که در آینده ای نه چندان دور بتوان با بهینه سازی این باطری ها در ابزار تکنولوژی نیز از آنها استفاده کرد. میتوان امیدوار بود که گوشی های هوشمند آینده عمری چند ساله داشته باشند!

منبع:http://www.phonearena.com/news/The-battery-of-the-future-will-be-water-based_id90941


برچسب ها

امیر گوزل زاده ، دانشجوی ادبیات انگلیسی ، عاشق تکنولوژی های روز


دیدگاهتان را بنویسید