ناسا برای رسیدن به مریخ از موشک های اتمی استفاده می کند.

در طول دهه های اخیر مهندسین هوا فضا سازمان ناسا،موشک های شگفت انگیزی را اختراع کرده اند.موشک هایی مانندSaturn Vکه باعث صعود انسان به ماه شد.این موشک فقط برای رسیدن به مدار مورد نظر و غلبه بر گرانش زمین از سوخت بسیار زیادی استفاده می کند.ناسا برای شرکت خود اهداف والایی را مانند رسیدن به مریخ، تعیین کرده است.سیستم استفاده های هسته این شرکت(NTP) آماده به کار است.ناسا با شرکت هسته ایBWXT همکاری می کند تا بتواند یک موشک اتمی را برای رسیدن به مریخ اختراع کند.
ناسا از سال ۱۹۵۰ تاکنون تحقیقات خود را برروی موتور های موشکی-اتمی ادامه داده است. و توانسته است که موتور هسته ای NERVA را اختراع کند.این اقدام ناسا، پیشرفت چشمگیری در مقایسه با موشک های شیمیایی،محسوب می شود.ناسا از یک رآکتور هسته ای برای گرم کردن هیدروژن مایع به دمای بالا استفاده می کند،که این عمل باعث می شود که هیدروژن از نازل برای تولید نیروی رانش به سمت جو، خارج شود.موتور این موشک دو برابر قوی تر از بهترین موتور های موشکی روز دنیا است.سرعت این موشک به مراتب از بقیه موشک ها بالاتر و بهتر است.یک ماموریت فضایی که ممکن است با یک موشک شیمیایی ۸-۹ ماه به طول بیانجامد،به وسیله این موشک(NERVA) مدت زمان لازم برای انجام این ماموریت به ۳-۴ ماه می رسد.با این حال این موشک با دمای حدود ۵۰۰۰ فارنهایت پرتاب خواهد شد،و برای تغذیه رآکتور خود به اورانیم غنی شده نیاز دارد.اما این پروژه از سال ۱۹۷۰ تاکنون دست نخورده باقی ماند!
این موشک اتمی نسبت به دیگر موشک های شیمیایی دیگر،می تواند جرم بیشتری را حمل کند.موشک SpaceX که یک موشک سنگین در رده موشک های ناسا محسوب می شود.طی یک یا دو سال آینده به خدمت گرفته خواهد شد. و از زمان حذف موشک Saturn V قوی ترین پرتاب خود را انجام خواهد داد.اما موشک SpaceX فقط می تواند حدود ۳۷ هزار پوند(۱۷ هزار کیلو گرم) را حمل کند.در حالی که وزن کپسول Dragon 2 بدون در نظر گرفتن نیاز مندی های انسان در فضا، حدود ۱۴۰۰۰ پوند است.تعدادی از محققان براین باورند که قبل از اجرای ماموریت های فضایی با موشک SpaceX باید کمک های انسانی را به فضا فرستاد،در حالی که این اقدام هم، زمان انجام ماموریت را به عقب می اندازد و هم هزینه اجرای آن را بالا می برد.
زمانی که از موشک های اتمی استفاده های بی هدف صورت نگیرد،در آن زمان ایده NTP ناسا دوباره احیا خواهد شد.برای تامین سوخت اورانیم نسبتاً غنی شده جهت پرتاب این موشک و روشن کردن موتور موشک،مبلغی حدود۱۸٫۸ میلیون دلار به شرکت BWXT پرداخت شده است. اورانیم(جرم اتمی اورانیم=۲۳۵) نسبتاً غنی شده از اورانیم کاملا غنی شده کمی ضعیف تر است.و با این اورانیم غنی شده هم می توان امنیت ماموریت فضایی را تضمین کرد،و دیگر اینکه نمی توان با این اورانیم سلاح هسته ایی ساخت.
شرکت BWXT قصد دارد تا با اضافه کردن تنگستن خالص به اورانیم نسبتا غنی شده،بدنه موشک را از سرامیکی بسازد که تحت هر شرایطی حتی در دما های بالا توانایی مقاومت در برابر اتمسفر زمین را دارا باشد.این بدنه سرامیکی باعث می شود که سوخت موشک پایدار بماند. و ماموریت با امنیت بالاتری انجام شود.
ناسا هفته آینده در مورد وضعیت و شرایط مناسب برای انجام پروژه NTP تصمیم خواهد گرفت.اگر این پروژه با موفقیت راه اندازی شود شرکت BWXT می تواند برای سال های متوالی بدنه ی موشک های ناسا را تامین کند.البته این شرکت تحت نظر واحد بررسی فنی موشک های ناسا واقع در ایالت هاستویل،موشک های خود را تست خواهد کرد.
منبع:لینک مستقیمدانشجوی رشته ادبیات انگلیسی-فعال در حوزه فناوری


دیدگاهتان را بنویسید