پورت های یو-اس-بی چند کاره امنیت اطلاعات را پایین می آورند

USB:Universal Service Bus
حتما می دانید که برای برقراری ارتباط چند USB با یک رایانه لازم است که از پورت های USB چند کاره استفاده کنید. در حال حاضر این بهترین روش برای اتصال چند USB به یک رایانه است.اما محققان نشان داده اند که دستگاه های USB حاضر در بازار،می توانند اطلاعات را از یک فلش به فلش دیگر منتقل کنند.

کاربران کامپیوتر به طور طبیعی می خواهند تا با اتصال همزمان چند پورت و فلش USB سرعت کار خود را بهبود بخشند و کار های خود را آسان تر انجام دهند و به همین دلیل دکتر یووال آاوروم،عضو هیات علمی دانشگاه آدلیایده، و تیم دانشجویی دانشگاه از مردم خواستند تا دستگاه هایی را که به آنها اعتماد ندارند،به رایانه خود متصل نکنند.
این تیم دانشجویی دریافتند که در میان ۵۰ رایانه و متصل کننده USB، نزدیک به ۹۰ درصد آنها اطلاعات کاربران را به عنوان نوسان ولتاژ به دیگر فلش های USB متصل به کابل،کپی و یا جابه جا کرده اند.
دکتر یووال اشاره می کند:انتقال اطلاعات وکپی ناخواسته آنها از فلش مموری به دیگر دستگاه مانند نشتی آب از لوله است هنگامی که لوله سوراخ شود آب هم نشت می کند.می توان از محل نشت آب برداشت کرد!! در این دستگاه ها انتقال اطلاعات نیز همین گونه است. واگر جابه جایی ناخواسته صورت بگیرد مثل این است که لوله آب نشت کند!
دکتر یووال می گوید:”اکثر مردم این اتفاق را، تداخل در هنگام ارسال اطلاعات می دانند.یعنی اینکه مسیر انتقال هر دو فلش مموری یکسان است و این ممکن است باعث ایجاد تداخل شود. اما تحقیقات ما نشان می دهد که اگر یک فلش به برنامه جاسوسی آلوده شده باشد، می تواند اطلاعات را به راحتی به فلش منبع و یا سایر فلش مموری های متصل انتقال دهد.
USB Connection!
دکتر یووال می گوید:” به این دستگاه های نا امن USB می توان، صفحه کلید سنسور اثر انگشت و یا چاپگر متصل کرد که اتصال این دستگاه ها به یکدیگر می تواند ضریب امنیت اطلاعات شخصی را کاهش دهد.
این تیم دانشجویی برای اثبات گفته های خود یک چراغ USB را، به یک دستگاه USB چند کاره متصل کردند تا هنگام انتقال اطلاعات به این چراغ،چراغ USB فعال شود و چشمک بزند و همین طور هم شد. هنگام انتقال اطلاعات به فلش متصل،چراغ USB شروع به چشمک زدن کرد.
دکتر یووال افزود:”بحث اصلی این است که کاربران رایانه نباید، دستگاه های غیر قابل اعتماد را به رایانه های خود متصل کنند.مگر اینکه به این دستگاه ها اعتماد کامل داشته باشند.”حرف اصلی این است که نباید فلش افراد مختلف را به سیستم متصل کرد.سازمان های حساس و امنیتی به دستگاه های امن احتیاج دارند و لازم است تا امنیت خود را به طور کامل تامین کنند.هدف از اختراع فلش USB این است که اطلاعات در امنیت کامل منتقل شود.در حالی که اینگونه نیست،باید برای امنیت اطلاعات در فلش مموری ها آنها را کد گذاری کرد.”
منبع:http://newatlas.com/usb-data-leakage-security-concern/50904/دانشجوی رشته ادبیات انگلیسی-فعال در حوزه فناوری


دیدگاهتان را بنویسید