عکاسی از خورشید گرفتگی با گوشی

شما می‌توانید به راحتی با گوشی تان از ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی عکس های حرفه ای بگیرید

خورشید گرفتگی اخیر در آمربکا بهانه ای شد تا درباره عکاسی از این پدیده با گوشی های هوشمند بحث کنیم. همانطور که می دانید همه افراد،دوربین عکاسی حرفه ای ندارند ولی ذوق عکاسی و هنر آن در وجودشان بسیار است. حالا که می خواهیم درباره عکاسی از این پدیده صحبت کنیم دقیقا به این معنا نیست که می توانیم جزییات دقیق و ریز به ریز را  مانند عکاسان با دوربین های خاص ثبت نماییم.بعضی از گوشی های هوشمند لنز های مخصوصی دارند که اصطلاحا به آنها «wide angle» می گویند به همین دلیل شما درهنگام عکس برداری از این پدیده تصویر کوچکی از ماه یا خورشید میبینید.

پس با این شرایط آیا باید عکاسی را رها کرده و آن را به حرفه ای ها بسپاریم؟ نه اصلا

راه حل عکاسی با گوشی از خسوف و کسوف این است که محدودیت هارا بشناسیم و از آن به نفع خودمان استفاده کنیم؛ این پدیده، در کمتر سه دقیقه رخ می دهد و ما نباید به با زوم کردن روی نقطه مورد نظر وقتمان را از دست بدهیم چرا که طبیعتا از نتایج آن خشنود نخواهیم بود. به جای اینکه از لنز گوشی خود ایراد بگیرید؛برای زیبایی عکس، میتوانید از مناظر اطراف پدیده عکس بگیرید. برای مثال : افراد حاضر در آنجا که مشغول تماشا هستند،منظره‌ای دیدنی با وجود ماه یا خورشید و.. از سوژه‌های مناسب عکاسی است.

چه ابزاری برای عکاسی از خسوف و کسوف نیاز داریم؟

علاوه بر گوشی،چه چیز هایی لازم است؟

ابتدا ایمنی؛نگاه کردن  به این پدیده ها بدون عینک مناسب ممکن است باعث آسیب های دائمی  به چشمانتان شود. دو عینک مخصوص تهیه کنید که استاندارد ISO 12312-2 در دسته عینک درج شده است. مراقب تقلبی ها باشید!

چرا دو عدد عینک؟ یکی برای چشم هایتان و دیگری برای گوشی تان.

طبق گفته های شرکت اپل، سنسور و لنز کوچکتر آیفون به این معنی است که عکس‌برداری از خورشیدگرفتگی به طور دائمی به تلفن هوشمند آسیب نخواهد زد اما این نیز بسته به اندازه سنسور دوربین و دیافراگم لنز متفاوت است .بنابراین گوشی های هوشمند با دوربین های بهتر یا با لنزهای زوم،ممکن است تحت همان بیانیه قرار نگیرند.عکس برداری ازخورشید گرفتگی شاید به گوشی شما آسیب نرساند اما به هر حال شما به خاطر روشنایی شدید خورشید باید احتیاط کنید.ناسا پیشنهاد می کند برای عکس برداری بهتر و با جزئیات بیشتر میتوانید در زمانی که خورشید به صورت کامل پوشیده شده بود عینک خود را بر داشته و بر روی لنز گوشی تان قرار دهید تا همزمان از دو عینک استفاده نمایید.به دلیل اینکه در زمان خورشید گرفتگی، محیط تاریک می شود ممکن است شما به سه پایه نیاز داشته باشیداگر زمان کافی برای خرید سه پایه را ندارید می توانید از سطح زمین یا تخته سنگ ها استفاده نمایید. البته برخی گوشی ها کیبورد هایی دارند که  می توانید به عنوان سه پایه موقت استفاده کنید.

برای اینکه نتایج مطلوبی از عکاسی خود داشته باشید میتوانید از برخی نرم افزار‌های مخصوص عکاسی استفاده کنید که حالت های دوربین را به طور دستی تنظیم کنید اگر نرم افزار خاصی مد نظرتان نیست می توانید «lightroom» را امتحان کنید که برایIOS و اندروید در دسترس است.

چگونه از خورشید گرفتگی  عکاسی کنیم؟؟

اکنون که  می دانیم چه ابزارهایی لازم داریم و قرار است چه کنیم ؛میتوانیم شروع کنیم :

۱٫قبل از وقوع پدیده به محل برسید ومکان های عکس‌برداری را بررسی کنید.

همانطور که می دانید این پدیده چند دقیقه بیشتر طول نمیکشد پس باید طوری برنامه ریزی کنید که زودتر از وقوع آن،به محل برسید و کارهای لازم را انجام دهید برای آگاهی از زمان بندی دقیق میتوانید از Time’s eclipse planner استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید اگر از گوشی هایی که لنز «wide angle» دارند استفاده کنید؛ نتایج مطلوب تری خواهید داشت.هنگام عکاسی مواردی را که قرار است در عکس شما باشند در نظر بگیرید مانند : منظره یک دریاچه،منظره شهر،درختان و… و با نگاه کردن به  حرکت خورشید ، مطمئن شوید که گرفتگی در زاویه عکاسی شما اتفاق میفتد.

شما باید یک زاویه ای از عکس در ذهنتان داشته باشید و سه پایه تان را بر اساس آن تنظیم کنید( حتما باید در حین عکاسی دوربین ثابت باشد) و یکی از عینک هارا روی لنز قرار دهید تا بتوانید عکس دقیقی بگیرید. فراموش نکنید که حتی باید گرفتگی های جزئی قبل و بعد از پدیده را نیز ثبت کنید و منتظر نباشید تا حتما گرفتگی کامل رخ دهد.

۲٫حالت HDR گوشی تان را روشن کنید

برای اینکه گرفتگی،شامل نقاط تاریک و روشن می شود ؛ لازم است که HDR  گوشی تان را فعال کنید.

۳٫روی محل گرفتگی فوکوس کنید

گوشی تان را روی حالت فوکوس اتوماتیک (autofocus) قرار ندهید و خودتان این کار را با لمس صفحه گوشی انجام دهید

۴٫نور را تنظیم کنید

نور دهی  مناسب را پیدا کنید و در معرض نور مناسب قرار بگیرید (ممکن است در طول مدت زمان گرفتگی متغیر باشد)  بعد از لمس صفحه برای فوکوس،نور را طوری تنظیم کنید که جزئیات دقیق تری را در اختیار داشته باشید. درسیستم عامل IOS میتوانید با بالا و پایین بردن انگشتتان روی صفحه این کار را انجام دهید. تمامی این موارد را می توانید با lightroom تنظیم کنید.

میخواهید عکس های خلاقانه و جذاب بگیرید؟ چند مورد زیر را فراموش نکنید:

سایه ها را فراموش نکنید : مراحل قبل ازخورشید گرفتگی کامل ، به خاطر اینکه  خورشید نور کروی ندارد ممکن است سایه های جالبی ایجاد کند که برای عکاسی مناسب باشد.

از تمامی مراحل عکس بگیرید و در آخر آنهارا باهم ترکیب کنید : عکسبرداری از گرفتگی در تمامی مراحل روشی است که عکاسان حرفه ای از آن برای جذاب شدن عکس هایشان استفاده می کنند.پس چندین عکس ، قبل و بعد و در حین گرفتگی بگیرید و با نرم افزار هایی از جمله «picsart» و «Adobe Photoshop Mix» ، آنها را باهم ترکیب کنید. به عکس زیبای زیر که خورشید گرفتگی امروز در آمریکا گرفته شده،توجه کنید.

 

عکسی زیبا از خورشید گرفتگی امروز در آمریکا

فیلم بگیرید : اگر می خواهید در کنار عکاسی ، فیلم هم بگیرید به دو گوشی نیاز دارید. البته تایم لپس (time laps ) هم گزینه خوبی است که به این منظور نرم افزار‌های «Hyperlapse» و «Lapse It» پیشنهاد می شود.

منبع:digitaltrends

 

 

 

 

 
دیدگاهتان را بنویسید